Rešerše ochranných známek, aneb ochrana intelektuálního vlastnictví jako klíčový krok pro budování a udržení silné značky
Co je ochranná známka a k čemu ji potřebuji?
Ochranná známka představuje klíčový prvek ochrany intelektuálního vlastnictví pro podniky a organizace. Zároveň poskytuje jejímu vlastníkovi jedinečnost v očích zákazníků, ochranu před neoprávněným užíváním jeho značky a zároveň takové značce zvyšuje hodnotu a zajišťuje exkluzivitu.
Přestože ochranné známky často spojujeme s logy velkých firem, jejich užitečnost lze spatřovat v podnikání všech velikostí. Ochrannou známkou může být chráněno například logo firmy, název výrobku nebo služeb, reklamní slogan, ale další pro podnikatele charakteristické prvky, jako je specifický tvar výrobku, charakteristický zvuk nebo dokonce i vůně. Řádně registrovaná ochranná známka funguje jako štít, který značku chrání nejen před registrací podobných ochranných známek, ale zejména před kopírováním a napodobováním na trhu daných výrobků a služeb ze strany konkurence.
Co je to rešerše ochranné známky a k čemu slouží?
Proces tvorby ochranné známky vyžaduje důkladnou analýzu všech jejích výše uvedených prvků/složek s cílem vyhnout se možné klamavosti nebo obecnosti známky, a rovněž zaměnitelnosti známky se staršími registrovanými známkami jiných vlastníků. Takovou analýzu zajistíme právě prostřednictvím rešerše. Pro efektivní využití nového označení výrobků nebo služeb na trhu a k předejití možným zásahům do práv vlastníků starších ochranných známek a tedy souvisejícím sporům je nutné provést důkladnou rešerši v rámci již zapsaných známek i v rámci známek, nacházejících se teprve v procesu registrace. Dobře zpracovaná rešerše může podnikateli ušetřit zbytečně vynaložené náklady na registraci, poskytnout mu klíčové informace o síle a použitelnosti jeho známky a předejít mnoha právním a obchodním komplikacím pro případ, že by již zaměnitelná ochranná známka existovala.
Obsahem rešerše je právní posouzení navrhované ochranné známky co se týče její způsobilosti být zapsána jako ochranná známka a detailní informace o existujících ochranných známkách, které mohou být v některém aspektu považovány za podobné či zaměnitelné. Proces rešerše se vyznačuje důkladnou právní expertízou a pečlivou analýzou všech významných informací relevantních pro úspěšnou registraci známky. Je přitom vhodné připomenout, že není vyloučeno, aby vedle sebe existovaly dvě zaměnitelné nebo i zcela shodné známky, pokud jsou zapsány pro zcela odlišné třídy výrobků a služeb – nicméně i z tohoto pravidla jsou dány určité výjimky.
Proč se vyplatí rešerši ochranné známky udělat?
Investice do pečlivé rešerše může podnikateli nejen ušetřit peníze, ale také předejít komplikacím, které by mohly negativně ovlivnit jeho pověst či konkurenceschopnost na trhu. Pokud je v rámci rešerše identifikována nějaká překážka v hladké registraci, ať už spočívající v nedostatečné rozlišovací způsobilosti známky nebo v její shodě či podobnosti se starší ochrannou známkou, lze ještě před podáním přihlášky upravit samotné označení anebo jeho zatřídění tak, aby byla nalezená překážka eliminována. Pokud rešerše žádnou takovou překážku neodhalí, znamená to vysokou šanci na hladký průběh registračního řízení a úspěšný zápis známky do rejstříku.
Co když rešerši nechci?
Provedení rešerše není podmínkou pro podání přihlášky ochranné známky u příslušného úřadu. Pokud však rešerše před podáním samotné přihlášky není provedena, nelze přehlédnout riziko komplikací v podobě námitek registračního úřadu ohledně nedostatečné rozlišovací způsobilosti anebo v podobě námitek podaných vlastníkem starší zaměnitelné ochranné známky, které mohou vést až k zamítnutí přihlášky. V takovém případě přijdou všechny náklady spojené s registrací ochranné známky vniveč.
Vzhledem ke skutečnosti, že registrace ochranné známky je procesem, který stojí čas a nemalé finanční prostředky, je zhodnocení úspěšnosti registrace ochranných známek za pomoci rešerše před podáním přihlášky z pohledu splnění veškerých právních náležitostí to nejmenší, co pro hladký průběh registrace můžete udělat.
Pozor, není rešerše jako rešerše!
Některé společnosti a kanceláře nabízí svým klientům za nemalé peníze „rešerše“ ochranných známek, které jsou však jen exportem z portálu českého Úřadu průmyslového vlastnictví nebo evropského EUIPO. Některé rešerše pak obsahují pouze odkazy na stránky výše uvedených úřadů. Taková rešerše však přezkoumává ochrannou známku pouze velmi povrchně, pokud vůbec, a neposkytuje přihlašovateli záruku, že ochranná známka bude opravdu bez problému zapsána.
Naše kancelář se specializuje na podrobné rešeršní posudky, které na několika stranách zhodnotí:
- zatřídění ochranné známky,
- předpokládané náklady za řízení o registraci ochranné známky včetně správního poplatku,
- absolutní překážky zápisné způsobilosti,
- riziko zaměnitelnosti s již zapsanými staršími známkami,
a ve svém závěru doporučí klientovi s ohledem na výsledky rešerše další postup pro jeho konkrétní ochrannou známku. Rešeršní služby provádíme u ochranných známek slovních, obrazových i kombinovaných, a to zpravidla ve lhůtě 3 dnů od zadání rešerše.
Obraťte se se svou registrací na nás!
Chcete si registrovat ochrannou známku? Není problém, ozvěte se nám na lawyer@lawyer.cz nebo na naší stránce Trademarks.cz klikněte vpravo nahoře na tlačítko „Registrovat“ a my Vám se vším rádi pomůžeme.
- Zhodnotíme pro Vás úspěšnost zápisu ochranné známky, poskytneme Vám právní názor zkušeného zástupce a zpracujeme Vám rešerši,
- Pomůžeme Vám se zatříděním a odpovíme na všechny Vaše dotazy týkající se ochranných známek,
- Zpracujeme Vám přihlášku ochranné známky bez formálních vad a v souladu s požadavky jednotlivých úřadů, a to i do zahraničí.
Ceny rešeršních služeb a další informace k ochranným známkám naleznete ZDE.
Autor: Bc. Nikola Šímová | LinkedIn & Mgr. Viktorie Prusáková | LinkedIn
Nikola se v advokátní kanceláři Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o. zabývá zejména ochrannými známkami, zpracovává rešerše a zajišťuje jejich registraci.
Viktorie se v advokátní kanceláři Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o. zabývá korporátním právem, právem nemovitostí a ochrannými známkami. v oblasti informačních technologií a AI, autorským právem a problematikou osobních údajů.